Reklama / Before Header / 1200x125px

Uwaga na wiatr

Bezpieczni na drodze.
F. Quick PS on Unsplash.
F. Quick PS on Unsplash.

Od października do marca mamy w Polsce sezon na porywisty wiatr. Zimowe wichury różnią się od tych występujących latem swoją długotrwałością, ponieważ mogą siać zniszczenie nawet ponad dobę. Na co uważać w czasie jazdy w takich warunkach?

Jeśli w prognozie pogody zapowiadane są porywiste wiatry lub inne niebezpieczne zjawiska atmosferyczne, to warto rozważyć zmianę terminu podróży. Zimą zagrożenie stanowi nie tylko wiatr, ale także lód oraz śnieg na powierzchni jezdni i związane z tym ryzyko poślizgu. Co jednak zrobić, gdy takie warunki zaskoczą kierowcę już w trasie? Po pierwsze, należy zwiększyć odstęp od poprzedzającego pojazdu. Po drugie, zwolnić, bo im szybciej pojazd się porusza, tym bardziej narażony jest na nagłe podmuchy wiatru i tym trudniej nad nim zapanować. Po trzecie, trzymać kierownicę mocno, ale z wyczuciem.

„Im większy pojazd, tym bardziej narażony na zmianę toru jazdy z powodu silnych podmuchów wiatru. Z tego powodu trzeba zapewnić więcej miejsca na drodze ciężarówkom i autobusom. Bardzo niebezpieczne podczas wietrznej pogody jest przewożenie czegokolwiek na dachu, nawet jeśli jest to opływowy i odpowiednio zamontowany bagażnik dachowy typu box, gdyż zwiększa on powierzchnię oporu powietrza i podatność na boczne wiatry”. – mówi Adam Bernard. – „Silne boczne podmuchy mogą zaskakiwać kierowców także w czasie wyjazdu z tunelu czy po przejechaniu fragmentu drogi, przy której znajdują się ekrany akustyczne. Otwarte odcinki dróg czy mosty nie tylko nie zapewniają żadnej ochrony przed wiatrem, ale są to też miejsca, które szczególnie sprzyjają powstawaniu lodu na asfalcie”.

Płynna jazda jest zawsze bezpieczniejsza i bardziej ekonomiczna, ale im trudniejsze warunki atmosferyczne, tym ważniejsze, aby kierowcy stosowali właśnie ten styl jazdy. Nagłe ruchy, manewry, skręty lub zmiany pasa ruchu mogą spowodować utratę kontroli nad samochodem.

Przed dłuższą podróżą zawsze warto zapoznać się z prognozą pogody. Dostępnych jest już wiele dedykowanych aplikacji pogodowych dla kierowców, natomiast poszukując wiarygodnej informacji, można sięgnąć do danych IMGW-PIB – instytucji, która jako jedyna w Polsce zajmuje się monitorowaniem zagrożeń atmosferycznych. W serwisie MeteoIMGW znajdziecie m.in. mapę z prognozą zjawisk niebezpiecznych dla kierowców i podróżnych, takich jak np. mgła, oblodzenie, czy silny wiatr.

Total
0
Shares
Poprzedni
Pamiętajmy o ofiarach wypadków drogowych

Pamiętajmy o ofiarach wypadków drogowych

19 Listopada obchodzony jest Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych

Następny
Trzeba kochać to, co się robi
F. Bartek Woliński.

Trzeba kochać to, co się robi

Kacper Sztuka – najmłodszy polski kierowca Formuły 4, mistrz włoskiej F4 i

Może Ci się spodobać
Total
0
Share