Reklama / Before Header / 1200x125px

Wybieramy gaśnicę do samochodu

Poradnik.
F. Matt C on Unsplash.
F. Matt C on Unsplash.

W świetle obowiązujących w Polsce przepisów gaśnica jest obowiązkowym wyposażeniem auta. Jej prawidłowy wybór umożliwi nam właściwe reagowanie na wypadek pożaru. Warto zatem wiedzieć czym różnią się dostępne rodzaje gaśnic i jakimi kryteriami kierować się podczas zakupu.

Ogień ogniowi nierówny, ponieważ w trakcie pożaru auta w płomieniach mogą stanąć nie tylko materiały stałe, ale także ciecze, gazy czy metale palne. Dlatego na każdej gaśnicy znajdziemy oznaczenia informujące do jakiego typu pożarów możemy ją użyć:

A – materiały stałe;

B – ciecze palne i stałe topiące się;

C – gazy palne;

D – metale palne;

E – urządzenia elektryczne do 1000 V;

F – tłuszcze spożywcze.

Powyższy podział związany jest z typem środka gaśniczego zastosowane w gaśnicy. Wyróżniamy m.in. gaśnice proszkowe, pianowe, śniegowe i wodne. W samochodach osobowych, ciężarowych, dostawczych i autobusach zazwyczaj stosuje się gaśnice proszkowe ABC. Są one wszechstronne i odpowiednie do gaszenia pożarów materiałów stałych, cieczy i gazów.

Pojemność gaśnicy do samochodu

Co prawda w żadnych rozporządzeniach nie przeczytamy o tym, jakiej wielkości gaśnica powinna znajdować się w aucie, to istnieją pewne zalecenia. W osobówkach sprawdzą się przenośne środki do gaszenia pożarów o pojemności 1 kg lub 2 kg. W dużych pojazdach z naczepami skuteczniejsze będą większe gaśnice, o wszechstronnych zastosowaniach (typ ABC):

  • ≤ 3,5 tony jednostki napędowej: 4 kg gaśnica;
  • > 3,5 tony ≤ 7,5 tony jednostki napędowej: 8 kg gaśnica;
  • ≥ 7,5 tony jednostki napędowej: 12 kg gaśnica.

Ponadto w kabinie powinna znaleźć się dwukilogramowy egzemplarz. Można zakupić również dodatkową sztukę o masie 2 kg lub 6 kg.

Gdzie kupić gaśnicę i ile ona kosztuje?

Gaśnicę można zakupić w wielu miejscach, np. sklepach ze specjalistycznym sprzętem pożarniczym, a nawet w marketach czy na stacjach benzynowych. Jej koszt uzależniony jest od wielkości, rodzaju, a także miejsca zakupu. Za kilogramową gaśnicę typu ABC zapłacimy około 40-60 zł, a nieco większa – dwukilogramowa – może kosztować 70-180 zł. Bezpieczeństwo jest najważniejsze, więc nie warto na nim oszczędzać.

Więcej informacji o rodzajach gaśnic w materiale https://www.oponeo.pl/artykul/jaka-gasnica-do-samochodu.

Total
0
Shares
Poprzedni
Nowoczesne samochody i ich naprawy
F. Dominik Garberaon Unsplash.

Nowoczesne samochody i ich naprawy

Czy fabryczne warsztaty staną się jedyną opcją?

Następny
Gaśnica samochodowa
F. Waldemar IJe on Unsplash.

Gaśnica samochodowa

Jak jej używać i gdzie umieścić w aucie?

Może Ci się spodobać
Total
0
Share