W świetle obowiązujących w Polsce przepisów gaśnica jest obowiązkowym wyposażeniem auta. Jej prawidłowy wybór umożliwi nam właściwe reagowanie na wypadek pożaru. Warto zatem wiedzieć czym różnią się dostępne rodzaje gaśnic i jakimi kryteriami kierować się podczas zakupu.
Ogień ogniowi nierówny, ponieważ w trakcie pożaru auta w płomieniach mogą stanąć nie tylko materiały stałe, ale także ciecze, gazy czy metale palne. Dlatego na każdej gaśnicy znajdziemy oznaczenia informujące do jakiego typu pożarów możemy ją użyć:
A – materiały stałe;
B – ciecze palne i stałe topiące się;
C – gazy palne;
D – metale palne;
E – urządzenia elektryczne do 1000 V;
F – tłuszcze spożywcze.
Powyższy podział związany jest z typem środka gaśniczego zastosowane w gaśnicy. Wyróżniamy m.in. gaśnice proszkowe, pianowe, śniegowe i wodne. W samochodach osobowych, ciężarowych, dostawczych i autobusach zazwyczaj stosuje się gaśnice proszkowe ABC. Są one wszechstronne i odpowiednie do gaszenia pożarów materiałów stałych, cieczy i gazów.
Pojemność gaśnicy do samochodu
Co prawda w żadnych rozporządzeniach nie przeczytamy o tym, jakiej wielkości gaśnica powinna znajdować się w aucie, to istnieją pewne zalecenia. W osobówkach sprawdzą się przenośne środki do gaszenia pożarów o pojemności 1 kg lub 2 kg. W dużych pojazdach z naczepami skuteczniejsze będą większe gaśnice, o wszechstronnych zastosowaniach (typ ABC):
- ≤ 3,5 tony jednostki napędowej: 4 kg gaśnica;
- > 3,5 tony ≤ 7,5 tony jednostki napędowej: 8 kg gaśnica;
- ≥ 7,5 tony jednostki napędowej: 12 kg gaśnica.
Ponadto w kabinie powinna znaleźć się dwukilogramowy egzemplarz. Można zakupić również dodatkową sztukę o masie 2 kg lub 6 kg.
Gdzie kupić gaśnicę i ile ona kosztuje?
Gaśnicę można zakupić w wielu miejscach, np. sklepach ze specjalistycznym sprzętem pożarniczym, a nawet w marketach czy na stacjach benzynowych. Jej koszt uzależniony jest od wielkości, rodzaju, a także miejsca zakupu. Za kilogramową gaśnicę typu ABC zapłacimy około 40-60 zł, a nieco większa – dwukilogramowa – może kosztować 70-180 zł. Bezpieczeństwo jest najważniejsze, więc nie warto na nim oszczędzać.
Więcej informacji o rodzajach gaśnic w materiale https://www.oponeo.pl/artykul/jaka-gasnica-do-samochodu.