Reklama / Before Header / 1200x125px

Nie używaj telefonu podczas kierowania pojazdem!

Kampania FIA wspierana przez PZM.

Jak pokazują statystyki, kierowcy korzystający ze smartfonów w trakcie jazdy autem są nawet czterokrotnie bardziej narażeni na wypadek. Rozpoczynająca się 18 września kampania FIA Region I, ma za zadanie zwrócić uwagę na ten problem i zmieniać postawy kierowców, jeśli chodzi o używanie mobilnych urządzeń podczas kierowania samochodem.

Smartfon stał się nieodłącznym elementem naszego życia – również podczas podróży autem. W 2022 roku polska policja poinformowała o ponad 52 tys. przypadkach korzystania w trakcie jazdy z telefonu bez zestawu głośnomówiącego. I są to tylko dane obejmujące wykroczenia zarejestrowane. Instytut Transportu Samochodowego ocenia, że nawet co czwarty wypadek drogowy może być spowodowany używaniem telefonu w trakcie jazdy. Według Organizacji Narodów Zjednoczonych prawie 90 proc. wypadków na drogach jest wynikiem błędu kierowcy, który w porę nie dostrzegł zagrożenia i nie wyhamował na czas m.in. z powodu niewłaściwego korzystania z urządzeń mobilnych. Wielu kierowców używa telefonu komórkowego do nawigacji, ale nie ma nawyku konfigurowania trasy przed uruchomieniem silnika. Najczęściej robi to podczas jazdy, co powoduje rozpraszanie ich uwagi od tego, co dzieje się na drodze. Podobny skutek mogą mieć dźwiękowe sygnały powiadomień, dlatego FIA zaleca przed wyruszeniem w podróż włączenie w smartfonie trybu „nie przeszkadzać”. Jak wynika z europejskich badań, kierowca potrafi przeznaczyć na zadania drugorzędne aż 10 proc. czasu, a 4 proc. kierujących aktywnie korzysta z telefonu w trakcie prowadzenia pojazdu.

„Rozpraszanie uwagi przez urządzenia mobilne jest powszechne w wielu sytuacjach, nie tylko podczas prowadzenia pojazdu. Piesi, rowerzyści i inni użytkownicy dróg również powinni być świadomi ryzyka, na jakie narażają się, korzystając z telefonów w ruchu ulicznym”. – powiedziała Laurianne Krid, dyrektor generalna Regionu I FIA.

Kampania FIA Region I będzie prowadzona w 33 krajach w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce. Wpisuje się ona w tematykę trwającego w dniach 16-22 Europejskiego Tygodnia Mobilności i jest wspierana przez FIA Road Safety Grant Programme. PZM dołącza do akcji, aby przypomnieć, że nasze bezpieczeństwo w ruchu drogowych zależy od nas samych.

Założona w 1904 roku Międzynarodowa Federacja Samochodowa (FIA), zrzesza wiodące krajowe organizacje motoryzacyjne ze 146 krajów na całym świecie i jest organem zarządzającym światowych sportów motorowych. Biuro FIA Region I z siedzibą w Brukseli to organizacja składająca się ze 101 klubów, które reprezentują ponad 40 milionów członków z całej Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki.

Total
0
Shares
Poprzedni
Naucz dziecko bezpieczeństwa na drodze
F. Obi Pixel on Unsplash.

Naucz dziecko bezpieczeństwa na drodze

Rozmawiaj i wspieraj

Następny
Świat dziecięcego kartingu na dużym ekranie

Świat dziecięcego kartingu na dużym ekranie

Z Pawłem Hejbudzkim, reżyserem filmu „Wiraż”, rozmawiamy o losach produkcji,

Może Ci się spodobać
Total
0
Share