Reklama / Before Header / 1200x125px

Gaśnica samochodowa

Jak jej używać i gdzie umieścić w aucie?
F. Waldemar IJe on Unsplash.
F. Waldemar IJe on Unsplash.

W świetle polskich przepisów gaśnica w samochodzie jest obowiązkowym elementem jego wyposażenia. Warto więc wiedzieć, jak jej prawidłowo używać i gdzie najlepiej ją umieścić. W przypadku wystąpienia pożaru w pojeździe znajomość tak podstawowych zagadnień może okazać się bardzo użyteczna. 

W większości aut miejsce na gaśnicę znajduje się pod siedzeniem kierowcy w profilach podłogi lub w przestrzeni bagażowej. Powinna ona być tam przytwierdzona, ponieważ przewożona luzem będzie turlać się z boku na bok i stwarzać niemałe zagrożenie, zwłaszcza w momencie hamowania. Jeżeli posiadane przez nas auto nie ma przewidzianego miejsca na gaśnicę, można rozważyć zakup specjalnej torby lub uchwytu na nią, co rozwiąże problem jej swobodnego przemieszczania się.

Prawidłowe użycie gaśnicy

Przewożenie gaśnicy w aucie, to jednak nie wszystko. Bez znajomości zasad jej poprawnego używania, nawet najlepszy egzemplarz może okazać się bezskuteczny.  Choć wiele osób uważa, że obchodzenie się z przenośnym środkiem gaśniczym jest w teorii banalne i oczywiste, to w praktyce może już takie nie być. Użycie gaśnicy wymaga umiejętności i ostrożności, dlatego warto rozważyć przeszkolenie lub zapoznanie się z instrukcją obsługi w celu lepszego przygotowania się do awaryjnej sytuacji.

Oto kilka zasad prawidłowego używania gaśnicy samochodowej:

  1. Ustal kierunek wiatru. Jeśli pożar jest na otwartej przestrzeni, sprawdź, w którą stronę wieje wiatr. Stań z wiatrem w plecy, aby uniknąć inhalowania dymu i oparów.
  2. Przygotuj gaśnicę. Usuń zabezpieczenie lub plomby. Sprawdź czy dysza gaśnicy jest skierowana w kierunku ognia.
  3. Zadbaj o ciśnienie wewnątrz. Uderz pięścią w dźwignię (wersja bez manometru).
  4. Skieruj dyszę gaśnicy. Zrób to na podstawę ognia.
  5. Przystąp do gaszenia. Stosuj krótkie i energiczne ruchy, aby nie marnować zawartości. Skoncentruj się na źródle ognia, a nie na dymie czy tlących się przedmiotach.

Pamiętaj aby bacznie obserwować miejsce zdarzenia i niezależnie od tego, czy udało się ugasić pożar, zawsze zawiadomić służby ratunkowe.

Więcej informacji na temat używania gaśnic znaleźć można w materiale: https://www.oponeo.pl/artykul/jak-uzywac-gasnicy-samochodowej.

Total
0
Shares
Poprzedni
Wybieramy gaśnicę do samochodu
F. Matt C on Unsplash.

Wybieramy gaśnicę do samochodu

Poradnik

Następny
Gaśnica w aucie
F. Tingey Injury on Unsplash.

Gaśnica w aucie

Przepisy, legalizacja, mandaty

Może Ci się spodobać
Total
0
Share