Reklama / Before Header / 1200x125px

Gaśnica w aucie

Przepisy, legalizacja, mandaty.
F. Tingey Injury on Unsplash.
F. Tingey Injury on Unsplash.

Gaśnice samochodowe stanowią ważny element wyposażenia każdego pojazdu. Ich obecność jest regulowana przez przepisy ruchu drogowego w wielu krajach na całym świecie, w tym również w Polsce. Brak gaśnicy podczas kontroli drogowej może skończyć się karą finansową, a w razie pożaru zwiększy ryzyko dużych szkód.

„Pojazd samochodowy wyposaża się: w gaśnicę umieszczoną w miejscu łatwo dostępnym w razie potrzeby jej użycia; przepisu nie stosuje się do motocykla”. – tak brzmi treść § 11 ust. 1 pkt 14 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia z dnia 31 grudnia 2002. Jasno wynika z niego, że gaśnica w aucie musi się znajdować. W tej samej regulacji znajduje się również wzmianka na temat obowiązku wożenia jej w samochodach ciężarowych i autobusach. Ze względu na większe gabaryty tych pojazdów, zaleca się posiadanie dwóch sztuk. Szczegółowe wymagania, takie jak rodzaj środka gaśniczego, pojemność i dokładne umiejscowienie, nie zostały określone w przepisach, co nie oznacza, że kwestie te należy lekceważyć. Decyzję o kupnie odpowiedniego egzemplarza powinien podjąć sam kierowca.

Legalizacja gaśnic samochodowych

Legalizacja polega na regularnym przeglądzie i konserwacji gaśnic w celu zapewnienia ich sprawności i gotowości do użycia w przypadku pożaru lub innej sytuacji awaryjnej. Proces ten ma na celu utrzymanie przenośnego sprzętu do gaszenia w odpowiednim stanie technicznym, aby mógł on skutecznie rozprawić się z żywiołem i chronić życie oraz mienie ludzi. Dlatego ważne jest, aby regularnie kontrolować gaśnice i zadbać o ich nienaganną kondycję. Termin ważności pierwszej legalizacji wynosi 2 lata. Po upływie tego okresu należy zanosić gaśnicę do firmy sprzedającej lub serwisu sprzętu przeciwpożarowego co 12 miesięcy.

Mandaty za brak gaśnicy

W wielu krajach naruszenie przepisów dotyczących obowiązku posiadania gaśnicy podlega karom finansowym w postaci mandatów wystawionych przez służby ruchu drogowego. Tak jest między innymi w Polsce. Wysokość sankcji może uszczuplić portfel kierowcy nawet o 500 zł! Policjanci są także uprawnieni do zweryfikowania sposobu przewożenia gaśnicy i za wszelkie nieprawidłowości mogą wystawić mandat.

Więcej informacji o przepisach dotyczących gaśnic możecie przeczytać w materiale https://www.oponeo.pl/artykul/gasnica-samochodowa-przepisy.

Total
0
Shares
Poprzedni
Gaśnica samochodowa
F. Waldemar IJe on Unsplash.

Gaśnica samochodowa

Jak jej używać i gdzie umieścić w aucie?

Następny
Pożar samochodu elektrycznego
F. Gwendal Baron Unsplash.

Pożar samochodu elektrycznego

Przyczyny i instrukcje postępowania

Może Ci się spodobać
Total
0
Share