Reklama / Before Header / 1200x125px

Pożar samochodu elektrycznego

Przyczyny i instrukcje postępowania
F. Gwendal Baron Unsplash.
F. Gwendal Baron Unsplash.

Pożary samochodów elektrycznych są stosunkowo rzadkie, ale każdy przypadek wzbudza niemałą sensację i zaciekawienie. Tego typu zdarzenia wymagają specjalnego podejścia ze względu na charakterystykę baterii i układu elektrycznego. Jakie są zatem główne przyczyny pożarów samochodów elektrycznych i jak z nimi walczyć?1

Choć aut z napędem elektrycznym jest z roku na rok na drogach coraz więcej, to przyczyny ich pożarów nie są do końca oczywiste. Często powtarzanym wyjaśnieniem jest zapłon baterii związany z jej uszkodzeniem, nadmierną ekspozycją na wysoką temperaturę, częstym przeładowaniem, a także wydobywającymi się oparami. Eksperci podają, że główną przyczyną są awarie systemu ładowania czy instalacji. Nie wyklucza się również podpaleń, ale takie przypadki dotyczą również aut spalinowych.

Jak postępować w przypadku pożaru auta z napędem elektrycznym?

Pożary samochodów elektrycznych wymagają specjalistycznego podejścia ze względu na obecność baterii litowo-jonowych. Uczestniczenie w akcji gaśniczej auta elektrycznego i próba samodzielnego rozprawienia się z żywiołem wiele osób może przerosnąć. Racjonalne rozplanowanie działań i niepodejmowanie chaotycznych i nerwowych ruchów to jedynie połowa sukcesu. Ważne jest również bezpieczeństwo osobiste i komunikacja z odpowiednimi służbami ratunkowymi.

Na samym początku należy zadbać o siebie i innych uczestników zdarzenia. Jeśli to możliwe, warto usunąć się na bezpieczną odległość od płonącego pojazdu i upewnić się, że wszyscy pasażerowie również nie stoją blisko. Pozwoli to uniknąć wdychania dymu pochodzącego z płonącego samochodu. Wyłączenie pojazdu i przerwanie ewentualnego ładowania to kolejne, zalecane kroki. Nie należy zapominać o zabezpieczeniu miejsca i koniecznym poinformowaniu służb ratunkowych. Dzwoniąc na numer alarmowy 112, niezbędne jest podanie szczegółowej lokalizacji i informacji, że pali się auto elektryczne.

Jeżeli pożar jest niewielki, z jego ugaszeniem powinna poradzić sobie gaśnica – typ ABC. Warto uważać na toksyczne opary, które mogą wydobywać się z baterii i być bardzo trudne do ugaszenia bez specjalistycznego sprzętu. Jeżeli zrobiliśmy już niemalże wszystko, a ogień nadal nie został opanowany, pozostańmy w bezpiecznej odległości od pożaru i oczekujmy na przybycie straży pożarnej.

Więcej informacji na temat pożarów samochodów elektrycznych znaleźć można w artykule https://www.oponeo.pl/artykul/pozar-samochodu-elektrycznego.

Total
0
Shares
Poprzedni
Gaśnica w aucie
F. Tingey Injury on Unsplash.

Gaśnica w aucie

Przepisy, legalizacja, mandaty

Następny
Najlepsi młodzi kierowcy projektu Best Young Driver FIA Region I rywalizowali w Austrii

Najlepsi młodzi kierowcy projektu Best Young Driver FIA Region I rywalizowali w Austrii

Tegoroczny finał Best Young Driver za nami

Może Ci się spodobać
Total
0
Share