Reklama / Before Header / 1200x125px

Jesień. Zmrok

Jak zabezpieczać dziecko?
F. Abigail Grull on Unsplash.
F. Abigail Grull on Unsplash.

Nasze dzieci prędzej czy później zaczną poruszać się poza domem „po ciemku”. Może być to związane z wyjściem wczesnym rankiem do szkoły podczas zimy lub późnym powrotem z odwiedzin u koleżanek i kolegów. Jak zadbać o to, by dzieci były wtedy bezpieczne?

Pierwsza sprawa, o której każdy rodzic musi wiedzieć – dzieci poniżej 7. roku życia nie mogą samodzielnie poruszać się po drogach publicznych (a więc również chodnikach) niezależnie od pory doby. Musi im towarzyszyć opiekun, który ukończył 10 lat – więc może to być np. starszy brat bądź siostra. Jak jednak przygotować dziecko w odpowiednim wieku do samodzielnych wyjść i powrotów?

Przede wszystkim, koniecznie trzeba nauczyć je zasad bezpieczeństwa. Dziecko musi mieć świadomość, że jako pieszy powinno poruszać się chodnikiem lub drogą dla pieszych, a poboczem po lewej stronie drogi tylko w przypadku ich braku. Jeśli pobocze również nie jest dostępne, wówczas możemy iść lewą stroną jezdni. Bardzo ważna kwestią jest przechodzenie przez jezdnię, które w miarę możliwości powinno odbywać się na pasach. Jeżeli pasy nie są dostępne, przejście wymaga szczególnej uwagi. Nie należy przebiegać ani przez przejście dla pieszych, ani przez jezdnię. Przekroczenie jezdni nie może następować również w miejscu z ograniczoną widocznością, np. przed łukiem zakrętu.

Noś odblaski!

Noszenie odblasków jest intensywnie promowane, a jednak wciąż wiele osób rezygnuje z tego rozsądnego zwyczaju. Tymczasem odblaskowa opaska założona na ramię pieszego pozwala kierowcy dostrzec go z odległości 100-150 metrów! Bez odblasku to zaledwie około 30 metrów. Takie „wczesne ostrzeganie” jest bardzo ważne – im szybciej porusza się samochód, tym dłuższa jego droga hamowania; warunki na jezdni mogą ją jeszcze wydłużyć. Jeśli nasze dzieci poruszają się poza domem przed wschodem lub po zachodzie słońca, odblaski powinny być ich obowiązkowym wyposażeniem. W przypadku poruszania się poza terenem zabudowanym obowiązek ten jest sankcjonowany przez przepisy i dotyczy wszystkich niezależnie od wieku.

Jak nosić odblaski? Światła samochodów są asymetryczne – bardziej oświetlają prawą stronę jezdni. A to oznacza, że piesi poruszający się lewą stroną drogi powinni mieć element odblaskowy po swojej prawej stronie – na ręce bądź nodze. Warto też zadbać o to, by elementy odblaskowe były widoczne tak z tyłu, jak i z przodu; nie powinny być również zasłonięte przez elementy naszej garderoby. W przypadku poruszania się chodnikiem odblask powinien być noszony od strony jezdni – dobrym pomysłem mogą być więc opaski, które można bardzo łatwo przełożyć z ręki na rękę. Kolejna sprawa. W miarę możliwości lepiej nosić odblask niżej niż wyżej – wynika to z budowy świateł samochodu. Odblask noszony na nodze będzie widoczny szybciej niż ten na ręce.

F. Mark Stosberg on Unsplash.
F. Mark Stosberg on Unsplash.

Największym problemem rodziców związanym z odblaskami może być przekonanie swojej pociechy do ich noszenia – niestety, może być to odebrane jako „obciachowe” w środowisku rówieśników. Właśnie dlatego warto pozwolić dziecku wybrać odblaski dla siebie – po to, by chętnie je nosiło. Bogata oferta odblaskowej odzieży może pomóc znaleźć równowagę między bezpieczeństwem a estetycznymi potrzebami młodego człowieka. Zasadna będzie również rozmowa dotycząca powodów, dla których warto nosić odblaski – jeśli przedstawimy argumenty w spokojny, logiczny sposób, nasze dzieci z pewnością zrozumieją tę konieczność. Co więcej, jako dorośli powinniśmy dosłownie „świecić przykładem” – sami zawsze nośmy ze sobą odblaski!

Świetnym pomysłem – obok, a nie zamiast odblasków – będą również ubrania w jaskrawych kolorach. Żółta przeciwdeszczowa kurtka będzie widoczna dla kierowców ze znacznie większej odległości niż czarna – co jest istotne nie tylko po zmroku, ale również i w szare, jesienne dni.

Dziecko na rowerze

Zdecydowanie nie powinniśmy spieszyć się z tym, żeby nasza pociecha (rzecz jasna z kartą rowerową) poruszała się rowerem po zmroku. Jeśli jednak jesteśmy pewni odpowiedzialności dziecka i chcemy mu na to pozwolić, musimy razem z nim zadbać o pewne sprawy związane z bezpieczeństwem.

Kluczową, regulowaną przepisami prawa kwestią, jest odpowiednie oświetlenie roweru. Rower musi posiadać:

  • oświetlenie przednie (co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej);
  • oświetlenie tylne (co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej).

Co więcej, światła muszą spełniać następujące warunki:

  • światła pozycyjne oraz światła odblaskowe oświetlone światłem drogowym innego pojazdu powinny być widoczne w nocy przy dobrej przejrzystości powietrza z odległości co najmniej 150 m; w przypadku roweru i wózka rowerowego dopuszcza się migające światła pozycyjne;
  • światła powinny być umieszczone nie wyżej niż 900 mm i nie niżej niż 350 mm od powierzchni jezdni, a w przypadku roweru i wózka rowerowego nie wyżej niż 1500 mm i nie niżej niż 250 mm od powierzchni jezdni;
  • światła czerwone nie mogą być widoczne z przodu, a światła białe (żółte selektywne) – z tyłu.

Prawo nie wymaga natomiast noszenia kasku ani kamizelki odblaskowej – jednak zdrowy rozsądek podpowiada, że to najwłaściwsze rozwiązanie. Kask stanowi najlepsze zabezpieczenie przed bardzo niebezpiecznymi urazami głowy, zaś kamizelka odblaskowa znacząco zwiększa widoczność rowerzysty. Z tej racji nasze pociechy powinny nosić oba te, w teorii nieobowiązkowe, zabezpieczenia.

Total
0
Shares
Poprzedni
Wypadek
F. Camilo Jimenez on Unsplash.

Wypadek

Co robić?

Następny
Naucz dziecko bezpieczeństwa na drodze
F. Obi Pixel on Unsplash.

Naucz dziecko bezpieczeństwa na drodze

Rozmawiaj i wspieraj

Może Ci się spodobać
Total
0
Share