Reklama / Before Header / 1200x125px

Najlepsze samochodowe trasy świata

F. Mazda Press/Stories.
F. Mazda Press/Stories.

Spójrzcie na jedne z ciekawszych tras, które pozwalają doświadczyć ikonicznej jedności kierowcy z samochodem. Kolejne niebawem.

Pikes Peak, Góry Skaliste, Kolorado, USA

F. Mazda Press/Stories.
W liczbach: 12,2 mil, 156 zakrętów, zdobyta wysokość: 1,438 metrów, rekordowa wspinaczka: 7:57,148 minut.

Ta masywna góra góruje 4,302 m nad Kolorado, jest miejscem corocznego międzynarodowego wyścigu, a jazda na szczyt zajmuje przeciętnemu kierowcy godzinę. “Jeśli widoki nie pozbawią cię tchu, to z pewnością zrobi to górskie powietrze”, mówi Dan.

Najlepsze Mazdy na górską wyprawę: zwrotna, wygodna i bezpieczna Mazda CX-30 zajmuje miejsce na szczycie listy, aby stawić czoła zapierającej dech w piersiach wspinaczce pod górę. A lekka, tylnonapędowa Mazda MX-5 już nie raz udowodniła, że jest wprost niezastąpiona. Jeszcze w 2017 roku zajęła 7. miejsce w brytyjskim wyścigu Prescott Hillclimb w klasie pojazdów do 2000 cc i była najszybszym, nie modyfikowanym pojazdem.

Polecamy również: Hakone Turnpike, Japonia; Mount Evans, USA; Trasę do nieba w Dolinie Cardrona, Nowa Zelandia.

Irohazaka Winding Road, Japonia

W liczbach: rok otwarcia trasy: 1954, zdobyta wysokość: 396 metrów.
W liczbach: rok otwarcia trasy: 1954, zdobyta wysokość: 396 metrów.

Wyrzeźbione w górach małego miasta Nikko, 48 niezwykle wąskich zakrętów Irohazaka Winding Road tworzy jedną z najbardziej krętych i jednocześnie pięknych dróg na świecie. “Przez wieki ludzie przyjeżdżali do Irohazaki, aby przeżyć coś religijnego. Jednak obecnie pielgrzymują tam głównie wyznawcy sztuki driftingu” – mówi Nik.

Najlepsze Mazdy do jazdy po krętych drogach: kompaktowa i zwinna Mazda3 z radością pokona każdy zakręt. I, oczywiście, legendarna Mazda MX-5 jest idealna na krętą drogę. To właśnie ten kultowy roadster ustanawił rekord świata w 2019 roku dla największej liczby zakrętów ultra wąskich zakrętów pokonanych w ciągu 12 godzin – niewyobrażalne aż 2 900!

Inne górskie przełęcze polecane: Stelvio Pass, Włochy; Trollstigen, Norwegia; Ulica Jebel Hafeet, Zjednoczone Emiraty Arabskie; Furka Pass, Szwajcaria

Atlantic Ocean Road, Norwegia

W liczbach: 5,14 mil, 8 mostów, szerokość: 21 stóp, 8 procent maksymalnego nachylenia.
W liczbach: 5,14 mil, 8 mostów, szerokość: 21 stóp, 8 procent maksymalnego nachylenia.

Obecnie uwieczniona w najnowszym filmie o Jamesie Bondzie, No Time To Die, droga ta łączy serię wysp w spektakularny sposób. “To zapierające dech w piersiach połączenie oszałamiającej naturalnej scenerii i inżynierii lądowej” – wyjaśnia Dan. “Ta droga udowadnia, że człowiek może odcisnąć swoje piętno na świecie w sposób współgrający z otoczeniem”.

Najlepsze Mazdy na wycieczkę wzdłuż wybrzeża: prowadzenie Mazdy MX-5 angażuje wszystkie zmysły więc złóź dach i ciesz się promieniami słońca oraz morskim powietrzem. Także gama SUV Mazdy czyli modele CX-5 czy CX-60 zapewnią Ci mnóstwo miejsca w bagażniku, aby zapakować wszystko, czego będziesz potrzebować do zabawy na plaży.

Polecamy również: Pacific Coast Highway, USA; Chapman’s Peak, RPA; Causeway Coast, Irlandia Północna; Great Ocean Road, Australia.

Trasa Targa Florio, Sycylia

W liczbach: 277 mil, pierwszy wyścig: 1906.
W liczbach: 277 mil, pierwszy wyścig: 1906.

Prześledzenie jednego z najbardziej legendarnych wyścigów na świecie przez Sycylię to podróż, którą powinien odbyć każdy miłośnik motoryzacji. “Targa Florio” od 1955 do 1973 roku liczyła się w Mistrzostwach Świata Samochodów Sportowych. Dzisiaj można również samodzielnie przejechać “trasę”, przedzierając się przez kręte górskie przełęcze na Sycylii, mijając po drodze punkty charakterystyczne dla znakomitego wyścigu” – dodaje Odiel.

Najlepsze Mazdy do eksploracji historii: kręte zjazdy i wyjazdy z małych miejscowości oraz eksploracja terenów wiejskich, często górzystych to właśnie zadanie dla wszechstronnie doskonałej Mazdy CX-30. Wyrafinowana stylistyka Mazdy3 hatch i sedan, w połączeniu z szybkimi, dynamicznymi osiągami i imponująco niskim zużyciem paliwa dzięki technologii Skyactiv, doskonale nadaje się na wycieczkę historyczno-artystyczną.

Polecamy również: Franschhoek Pass, RPA; The Silo Art Trail, Australia; Cabot Trail, Kanada.

Porto, Portugalia

W liczbach: długość 4,6 mili, rekord okrążenia: 2:27,53 min.
W liczbach: długość 4,6 mili, rekord okrążenia: 2:27,53 min.

Przejeżdżając przez ten piękny obiekt światowego dziedzictwa, trudno uwierzyć, że zawodnicy Grand Prix pędzili przez jego wąskie uliczki. Ale właśnie to zrobili w 1958 i 1960 roku. “Porto jest jednym z moich ulubionych miast” – mówi Odiel. “To miasto, w którym nic nie jest konieczne, gdzie można z łatwością cieszyć się dwoma lub trzema dniami wędrując starymi uliczkami Ribeiry”.

Najlepsze Mazdy do jazdy po mieście: aby cieszyć najlepszą widocznością, skorzystaj z podwyższonej pozycji za kierownicą stylowej Mazdy CX-5. Mazda MX-30 EV1 z szybkim ładowaniem jest idealna do jazdy po mieście. A mała, energiczna Mazda2 została zaprojektowana z myślą o zatłoczonym, miejskim środowisku i również daje mnóstwo radość z jazdy.

Polecamy również inne miasta: Monte Carlo, Monako; Singapur; Montreal, Kanada; Melbourne, Australia.

Route 66, USA

W liczbach: przecina 8 stanów i 3 strefy czasowe, oddana do użytku w 1926 roku.
W liczbach: przecina 8 stanów i 3 strefy czasowe, oddana do użytku w 1926 roku.

Łącząca Chicago, Illinois, z Santa Monica w Kalifornii na długości 2500 mil, jest najsłynniejszą drogą Ameryki. “Zrozumieć Route 66 to zrozumieć Amerykę w ciągu ostatnich 100 lat. Jest to miejsce w całości ukształtowane przez samochód i ludzi, którzy go kochają, potrzebują i jedynie tolerują” – mówi Jack.

Polecamy również: The North Coast 500, Szkocja; Route 1, Islandia; Trans-Canada Highway; State Highway 1, NZ.

Trasy wybrali przyjaciele marki Mazda.


Odiel Mennink jest sędzią konkursu Women’s World Car of the Year oraz założycielką femmefrontaal.nl – holenderskiego serwisu internetowego, który skupia się na kobiecym spojrzeniu na samochody. Prywatnie jeździ czarną MX-5.

Jack Baruth pisze o samochodach od ponad 20 lat i jest uważany za jednego z najlepszych, amerykańskich dziennikarzy motoryzacyjnych.

Dan Trent jest brytyjskim dziennikarzem motoryzacyjnym, który od ponad 20 lat prowadzi jazdy testowe supersamochodów, z napędem elektrycznym i SUV-ów. Od wielu lat posiada Mazdę MX-5.

Nik Berg jest założycielem serwisu detour-roadtrips.com Już w młodości zaczął doceniać samochody Mazdy, gdy uczył się jeździć w RX-7 należącą do swojego ojca.

Źródło: Mazda Press

Total
0
Shares
Poprzedni
Mistrz formowania metalu

Mistrz formowania metalu

Praca, perfekcja, szczęście

Następny
Marcin Budkowski
F. Alpine/Renault.

Marcin Budkowski

Nasz człowiek w FIA i F1

Może Ci się spodobać
Total
0
Share