Reklama / Before Header / 1200x125px

Sto lat, sto lat – setne urodziny Automobilklubu Wielkopolski (1923-2023)

25 sierpnia 1923 roku w Hotelu Bazar kilku miłośników samochodów zaczęło pisać historię, która trwa do dziś. 100 lat tradycji, rajdów, wyścigów, pikników, spotkań, wielkich wydarzeń i ludzi, bo przecież to oni tworzą Automobilklub Wielkopolski. “Bez nich nic by się nie udało” – mówi Bartosz Bieliński, Prezes AW i Wiceprezes PZM.

Stulecie Innowacji i pasji do Motoryzacji

Automobilklub Wielkopolski obchodzi swoje 100-lecie, stanowiąc jedną z najstarszych i najbardziej prestiżowych organizacji motoryzacyjnych w Polsce. Historia rozpoczyna się w 1923 roku, kiedy to grupa entuzjastów motoryzacji założyła klub w Hotelu Bazar. Od tamtej pory klub przeszedł długą drogę, rozrastając się i ewoluując, aby sprostać nowym wyzwaniom i potrzebom współczesności. W pierwszych latach działalności klubu jego członkami byli głównie wojskowi, co odzwierciedlało elitarny charakter motoryzacji tamtych czasów. Z biegiem lat klub stał się bardziej dostępny, zaczynając zrzeszać coraz szersze grono pasjonatów. To tutaj testowano samochody Tarpan, a teraz jest jednym z najnowocześniejszych obiektów sportowych w Polsce.

Był świadkiem i uczestnikiem kluczowych momentów w historii polskiej motoryzacji. Założony w czasach, gdy motoryzacja była jeszcze w powijakach, Automobilklub Wielkopolski szybko stał się bastionem dla entuzjastów i profesjonalistów branży. Jego działalność początkowo skupiała się na organizacji wyścigów, rajdów i innych wydarzeń motoryzacyjnych, które były nie tylko formą rozrywki, ale także ważnym elementem rozwoju technologicznego i popularyzacji pojazdów. Dlatego przez dekady Automobilklub Wielkopolski był nie tylko świadkiem, ale również motorem zmian w polskim świecie motoryzacji i odegrał kluczową rolę w rozwoju sportów motorowych w Polsce, wspierając młode talenty, organizując szkolenia i wydarzenia, a także promując bezpieczeństwo na drogach.

Współczesny Automobilklub Wielkopolski to nie tylko organizator sportów motorowych, ale także aktywny uczestnik debaty publicznej na temat przyszłości motoryzacji. W obliczu wyzwań takich jak zmiany klimatu i rozwój technologii, klub kontynuuje swoje misje edukacyjne i promocyjne, starając się łączyć tradycję z innowacyjnością. Automobiklub Wielkopolski i jego sztandarowy obiekt Tor Poznań to ważny element miasta Poznania, całej Wielkopolski, ale też wizytówka Polskiego Związku Motorowego.

Total
0
Shares
Poprzedni
Le Mans to dopiero początek

Le Mans to dopiero początek

Z Wojciechem Śmiechowskim, prezesem firmy Inter Europol „Piekarnia Szwajcarska”

Następny
Suzuki Jimny: towarzysz na każdą przygodę

Suzuki Jimny: towarzysz na każdą przygodę

Suzuki Jimny to niezwykły pojazd, który spełnia oczekiwania kierowców pragnących

Może Ci się spodobać
Total
0
Share