Reklama / Before Header / 1200x125px

IMCO za prawem do naprawy

F. Mika Baumeister, Unsplash.
F. Mika Baumeister, Unsplash.

25 października Komisja Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów (Internal Market and Consumer ProtectionIMCO) Parlamentu Europejskiego przyjęła stanowisko dotyczące rozwiązań, które mają przyczynić się do bardziej świadomej i zrównoważonej konsumpcji. To kolejny krok do przyjęcia dyrektywy w sprawie wspólnych zasad promujących naprawę towarów, powszechnie znanej jako „prawo do naprawy”.

Przedstawiony przez IMCO raport zawiera zestaw wytycznych, które nakładają na sprzedawców obowiązek oferowania bezpłatnej naprawy sprzętu w trakcie i po okresie gwarancji prawnej, chyba że rozwiązanie takie jest droższe od wymiany bądź niewygodne lub niemożliwe dla konsumenta. Ponadto, po pomyślnej naprawie produktu, gwarancja prawna ma być przedłużona o rok. Producenci byliby również zobowiązani do naprawy niektórych produktów określonych w załączniku (np. pralek domowych, wyświetlaczy, smartfonów, rowerów), nawet jeśli nie wchodzą one w zakres gwarancji prawnej. Co prawda pojazdy silnikowe nie będą podlegały obowiązkowi naprawy wykraczającej poza gwarancję prawną, ale niektóre ich elementy, np. wyświetlacze elektroniczne, już tak.

Ponadto autorzy raportu wskazują na istotną rolę budowania konkurencji na rynku usług naprawczych. W tym celu producenci powinni zapewniać – po rozsądnej cenie – dostęp do części zamiennych oraz informacji dotyczących napraw i konserwacji, a także wszelkich narzędzi programowych związanych z naprawami. Dodatkowym mechanizmem mają być zachęty finansowe, takie jak bony i krajowe fundusze naprawcze. W sprawozdaniu zaproponowano również utworzenie internetowej platformy na poziomie krajowym, która umożliwiłaby konsumentom znalezienie lokalnych warsztatów i porównywanie różnych ofert naprawy sprzętu pod względem ceny i czasu realizacji usługi.

Rozwiązania zaproponowane przez IMCO mają być przyjęte na posiedzeniu plenarnym Parlamentu Europejskiego pod koniec listopada. Po uzyskaniu rekomendacji Rady UE rozpoczną się negocjacje trójstronne w sprawie ustalenia ostatecznego tekstu dyrektywy.

Total
0
Shares
Poprzedni
Raport KE w sprawie klimatu

Raport KE w sprawie klimatu

24 października Komisja Europejska opublikowała sprawozdanie z działań na rzecz

Następny
Uprzejmość na drodze ma znaczenie
F. Fabian Albert on Unsplash.

Uprzejmość na drodze ma znaczenie

Co to w ogóle znaczy, być uprzejmym na drodze?

Może Ci się spodobać
Total
0
Share