Reklama / Before Header / 1200x125px

Ile drzew posadzi Oponeo?

Po recyklingu na hale sportowe.

Druga edycja ogólnopolskiej akcji proekologicznej „Kręci nas Recykling” dobiegła końca. Podczas kampanii zebrano 47 ton odpadów oraz 12 tys. zużytych opon. Dzięki zaangażowaniu lokalnych społeczności, jak również kierowców, nie tylko zostaną zasadzone drzewa, ale wsparcie otrzymają także schroniska dla bezdomnych zwierząt.

W „Kręci nas Recykling” w 2023 roku zaangażowało się aż 1871 wolontariuszy, którzy podczas regionalnych akcji sprzątali tereny zielone w swojej okolicy, zbierając śmieci i porzucone opony. Dodatkowo w akcji udział wzięli także klienci Oponeo.pl, którzy w czasie trwania tej edycji zdecydowali się na zakup opon z montażem i pozostawili swoje zużyte komplety ogumienia w oznakowanym logiem akcji serwisie. Oponeo.pl za każde zebrane podczas trwania akcji cztery opony zadeklarowało się posadzić jedno nowe drzewo – w sumie będzie to 3 tys. sadzonek.

„Nadrzędnym celem kampanii jest szerzenie świadomości ekologicznej. Planowaliśmy organizację 50 akcji sprzątania śmieci, ale dzięki zaangażowania lokalnych działaczy i wolontariuszy odbyło się ich ponad 60. Skala działań była podobna do ubiegłorocznej, to co wyróżnia tegoroczną akcję to wsparcie skierowane dla schronisk oraz recykling materiałowy części znalezionego ogumienia”. – podsumowuje Sebastien Nowicki z Oponeo.pl.

Granty na schroniska dla zwierząt

„Kręci nas Recykling” to akcja, która działa wielotorowo. Wolontariusze, angażujący się w lokalne zbiórki odpadów, nie tylko bezpośrednio przyczyniają się do poprawy jakości miejsca, w którym żyją, Oponeo.pl ufundowało również 10 grantów dla schronisk. Zostaną przekazane do placówek wytypowanych przez gminy, gdzie zebrano największą ilość odpadów i opon.

Maty sportowe z zebranych opon

Porzucone ogumienie ulega powolnemu procesowi defragmentacji. Toksyczne mikrocząsteczki przenikają do gleby i wody, stanowiąc zagrożenie dla ludzi oraz zwierząt. Jednym z celów drugiej edycji było szerzenie świadomości na temat przetwarzania zużytych opon poprzez działania praktyczne. Partner strategiczny Grupa Recykl S.A. przetworzy część z zebranego podczas akcji ogumienia na wysokiej jakości granulat gumowy. Ten z kolei firma Rekoplast Kompozyt wykorzysta do wyprodukowania 6000 m2 mat sportowych.

Tegoroczna edycja „Kręci nas Recykling” stanowi kontynuację projektu rozpoczętego wiosną 2022 roku. Oponeo we współpracy ze znanym ekologiem Dominikiem Dobrowolskim zainicjowało akcję, do której przyłączyło się kilkadziesiąt inicjatyw lokalnych i wiele serwisów oponiarskich. Szerzenie wiedzy ekologicznej to jeden z najważniejszych celów kampanii. Polacy nadal nie mają wiedzy o tym, jak utylizować zużyte ogumienie. Według badań SW Research przeprowadzonych na zlecenie Oponeo aż 13 proc. ankietowanych nigdy nie oddało zużytego ogumienia do utylizacji.

Szczegółowe informacje dotyczące przebiegu kampanii oraz recyklingu opon dostępne są na stronie www.oponeo.pl/kreci-nas-recykling.

Total
0
Shares
Poprzedni
Czy zmiana klimatu będzie wpływała na sport?

Czy zmiana klimatu będzie wpływała na sport?

Bez prognoz pogody i analiz ekspertów będziemy cierpieć – biznes i ludzie

Następny
Mobilność, środowisko, bezpieczeństwo

Mobilność, środowisko, bezpieczeństwo

Safe and Healthy Streets for Children, Youth and Climate

Może Ci się spodobać
Total
0
Share