Reklama / Before Header / 1200x125px

„Wodorowe” terenówki od 2025

Międzynarodowa Federacja Samochodowa (FIA) i Extreme E podpisały memorandum dotyczące utworzenia nowej serii wyścigów samochodów terenowych napędzanych wodorem. Start Extreme H planowany jest na rok 2025. Jeżeli spełnione zostaną wymagane kryteria, rok później seria otrzyma status Mistrzostw Świata FIA

Extreme E to międzynarodowa jednoklasowa seria wyścigów off-road stworzona w 2021 roku przez założyciela Formuły E Alejandro Agaga i byłego kierowcę Gila de Ferrana. W zawodach wykorzystywane są elektryczne SUV-y, a wyścigi odbywają się najbardziej w odległych częściach świata, dotkniętych zmianami klimatycznymi czy ingerencją człowieka. Pomysłodawcy Extreme E chcą tym samym promować sporty motorowe i pokazywać, że ich dalszy rozwój nie musi oznaczać degradacji środowiska, a także budować świadomość wśród różnych grup społecznych na temat problemów stojących przed przyszłością naszej planety.

„Jesteśmy podekscytowani możliwością kontynuowania współpracy z Extreme E. Korzystanie ze zrównoważonych źródeł energii w sportach motorowych jest kluczowym celem FIA i częścią naszej długoterminowej strategii, a ta seria jest tego idealną wizytówką”. – zapewnia Mohammed Ben Sulayem, prezes Międzynarodowej Federacji Samochodowej. – „Wodór stanowi ważną część tej zmiany, dlatego opracowaliśmy zestaw przepisów bezpieczeństwa dla pojazdów napędzanych wodorem, który stanowi część Międzynarodowego Kodeksu Sportowego FIA. Nowa seria ma ogromny potencjał. Testowanie technologii wodorowej w trudnych warunkach wyścigów terenowych powinno przynieść korzyści całej branży, a w dłuższej perspektywie sprawić, że również pojazdy użytkowane na co dzień na drogach staną się bardziej przyjazna dla środowiska. Nie możemy się doczekać tej współpracy i wymiany doświadczeń.”

Zdanie Alejandro Agaga, założyciela i dyrektora generalnego Extreme E, utworzenie wraz z FIA pierwszych na świecie mistrzostw świata w wyścigach wodorowych będzie kamieniem milowym dla Extreme E i nowej serii. „Ewentualna akredytacja jako FIA Championship, a następnie FIA World Championship oznacza, że znajdziemy się w czołówce światowych kategorii sportów motorowych, a Extreme H będzie pierwszą w historii tego typu serią wyścigów mistrzostw świata. Sport to najpotężniejsza i najskuteczniejsza platforma napędzania innowacji, a nasze zaangażowanie w budowaniu rywalizacji pełnej emocji i o zmniejszonym śladzie węglowym, jest tego dowodem. Po uzyskaniu statusu Mistrzostw Świata FIA Extreme H będzie kontynuował to, co Extreme E rozpoczęło jako pionierską serię sportów motorowych. Chciałbym podziękować Prezydentowi i FIA za ciągłe wsparcie i uznanie dla naszych ambicji mających na celu przesuwanie granic nowych technologii w wyścigu o rozwiązanie problemów klimatycznych”.

F. Charly Lopez / LAT Images.
F. Charly Lopez / LAT Images.

https://www.fia.com/news/fia-and-extreme-e-announce-plans-first-ever-road-hydrogen-racing-world-championship

Total
0
Shares
Poprzedni
Byłem pierwszy

Byłem pierwszy

Jerzy Mazur – kierowca rajdowy i wyścigowy, konstruktor, pasjonat

Następny
Polskie dziewczyny potrafią jeździć i nie boją się pobrudzić sobie rąk

Polskie dziewczyny potrafią jeździć i nie boją się pobrudzić sobie rąk

„Chcę pokazać kobietom, że możemy być dobrymi kierowcami, że można łamać

Może Ci się spodobać
Total
0
Share