Reklama / Before Header / 1200x125px

Gdańsk znów liderem. Sosnowiec zwycięża w kategorii poniżej „300”

Miasto przyjazne kierowcom, czyli jakie?
F. Evan Simons on Unsplash.
F. Evan Simons on Unsplash.

Siódma edycja Rankingu miast przyjaznych kierowcom, opracowanego przez Oponeo i aplikację Yanosik, przyniosła wiele zmian. Gdańsk utrzymał pozycję lidera wśród miast powyżej 300 tys. mieszkańców, w mniejszych miejscowościach zwyciężył Sosnowiec. W obu kategoriach doszło do istotnych zmian, jeśli chodzi o dalsze pozycje.

Ranking bazuje na systemie punktowym, który w sposób możliwie najbardziej rzetelny odzwierciedla rzeczywistość. Zakres cech, które powinno mieć miasto przyjazne kierowcom, jest szeroki. Obejmuje takie zagadnienia, jak szybkość poruszania się zmotoryzowanych, liczbę zgłoszonych kolizji czy parkowanie (w tym rozwój sieci Park & Go). Uwzględnia także koszty ponoszone przez kierowców – taryfikatory stref parkowania, wydatki na ubezpieczenia, wymianę opon czy średnie ceny paliw. Oceniane są również rozwiązania promujące ekojazdę, stąd dodatkowe punkty mogło otrzymać miasto z rozwiniętym systemem carsharingowym czy dużą dostępnością stacji ładowania samochodów elektrycznych.

Mocny lider i duże zmiany w miastach od 300 tys. mieszkańców

Wśród największych polskich miejscowości zdecydowanym liderem w ogólnej klasyfikacji jest Gdańsk – kolejny rok pozostawił konkurencję daleko w tyle. To m.in. zasługa świetnie rozbudowanej sieci stacji do ładowania samochodów elektrycznych. Tuż za nim uplasował się Kraków (skok z 5. miejsca) z najbardziej przystępnymi cenami za ubezpieczenie auta. Podium zamykają ex aequo Szczecin (awans z 4. pozycji) i Bydgoszcz (zmiana z 5. lokaty) Największym zaskoczeniem tej edycji Rankingu jest spadek Łodzi z miejsca 2. na 5.

W śląskich miastach do 300 tys. mieszkańców jeździ się najlepiej

Pierwsze miejsce należy do Sosnowca, gdzie można bezpłatnie parkować i bez problemu naładować elektryczny samochód. Drugą pozycję zajęła Częstochowa z tanimi ubezpieczeniami OC, a trzecią Gliwice ze stosunkowo niskimi cenami paliw i płynnym ruchem. Miastem coraz bardziej przyjaznym kierowcom staje się Toruń – awansujący z ósmego miejsca na czwarte. Największe rozczarowanie mogą przeżywać Rzeszowianie. W 2022 r. ich miejscowość zajmowała trzecie miejsce, a w 2023 r. spada na szóste.

Pełne wyniki Rankingu można znaleźć pod adresem https://www.oponeo.pl/ranking-miast-przyjaznych-kierowcom.

Total
0
Shares
Poprzedni
Nie taka zwykła opona
F. Pirelli.

Nie taka zwykła opona

Testy Pirelli niekorzystne dla pomysłu FIA

Następny
Kobiety walczą o komplet
F. Overlimit.

Kobiety walczą o komplet

Cel – Dakar!

Może Ci się spodobać
Total
0
Share