Reklama / Before Header / 1200x125px

60. Europa Rally w Krakowie za nami

Kraków opanowali pasjonaci caravaningu.

Europa Rally to najstarszy zlot caravaningowy, organizowany na Starym Kontynencie od 1961 roku. Tegoroczna edycja była wyjątkowa – nie tylko dlatego, że odbyła się w Krakowie, ale głównie ze względu jej jubileuszowy charakter. Dla osób śledzących media caravaningowe i biorących aktywny udział w tego typu imprezach, Europa Rally stanowi jedną z najważniejszych i kultowych imprez turystyki motorowej. Tym którym nazwa ta niewiele mówi, przybliżymy nieco historię, która zaczyna się w Luksemburgu.

Komitet Europa Rally to stowarzyszenie zrzeszające turystów caravaningowych z całej Europy. Jego początki sięgają roku 1961, gdy Edy Fritsch zorganizował w Remich – niewielkim miasteczku w Luksemburgu, słynącym głównie z winnic – pierwszy zlot miłośników tej formy podróżowania. Sukces imprezy, w której wzięło udział 60 załóg, zachęcił Fritscha i bliskich mu przyjaciół-założycieli do jej kontynuowania w kolejnych latach. Ustalono, że zloty będą odbywały się w Zielone Świątki i każdorazowo w innym kraju pełniącym rolę gospodarza. Tak narodził się najstarszy w Europie cykl turystyki motorowej, którego twórcom przyświecała idea zbudowania społeczności opartej na przyjaznych relacjach i wspierającej rozwój caravaningu.

Organizacja zlotów Europa Rally była wielokrotnie ogromnym wyzwaniem. Bardzo często w imprezie brało udział 500-700 załóg, a rekordowy pod tym względem był rok 1975, gdy w Monachium stawiło się aż 1059 zespołów. Dlatego przed każdym zlotem Komitet Europe Rally ocenia zdolność potencjalnych organizatorów do udźwignięcia ciężaru przygotowania wydarzenia – zwłaszcza, że wysokość opłat dla uczestników jest ustalana przez Prezydium niezależnie, a pełna odpowiedzialność za realizację zlotu leży po stronie gospodarza. W 2022 roku we Włoszech trud ten podejmował Camper Club Universo, a w Krakowie zadanie to powierzono Polskiemu Związkowi Motorowemu.

Odbywające się w sercu Małopolski święto caravaningu, rozpoczęło się w piątek 26 maja od widowiskowej parady turystów z 20 krajów. Przez pięć dni uczestnicy imprezy mogli brać udział w wycieczkach organizowanych przez firmę Viaggi, m.in. do Kopalni Soli w Wieliczce, w rejsie statkiem do Tyńca czy spływie przełomem Dunajca. Po południu odbywały się koncerty, projekcie filmów i zajęcia rekreacyjne dla najmłodszych. Dużym zainteresowaniem cieszył się sobotni jarmark, na którym można było skosztować małopolskich serów, win i ciast. W miasteczku caravaningowym prezentowano najnowsze modele kamperów i przyczep kempingowych oraz akcesoria i wyposażanie. Gościem specjalnym był znany i utytułowany kierowca rajdowy Sobiesław Zasada.

Uroczyste zakończenie zlotu, w którym udział wzięło w sumie 246 załóg, odbyło się w poniedziałek 29 maja. Podczas ceremonii Kess Splint, Prezydent Komitetu Europa Rally, poinformował, że 61. Europa Rally odbędzie się w Chorwacji, a kolejne edycje w Estonii i na Węgrzech.

Wszystkie informacje na temat zlotu publikowane są na stronie internetowej www.europarally2023.com. Kontakt z biurem organizacyjnym za pośrednictwem poczty elektronicznej europarally2023@pzm.pl.

Total
0
Shares
Poprzedni
Warsaw Motorcycle Show z PZM

Warsaw Motorcycle Show z PZM

Relacja z targów

Następny
Gwiazdy stulecia FIM Speedway. Erik Gundersen

Gwiazdy stulecia FIM Speedway. Erik Gundersen

Rekordzista z Wembley

Może Ci się spodobać
Total
0
Share