Reklama / Before Header / 1200x125px

FIA liczy na kobiety w motorsporcie

Rozmowa z nową przewodniczącą Komisji FIA „Women in Motorsport”.

Deborah Mayer, która niedawno objęła stanowisko przewodniczącej Komisji FIA „Women in Motorsport”, opowiedziała nam przy okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet o swojej nowej roli, wyzwaniach i planach.

Jak odbierasz powołanie na przewodniczącą Komisji FIA „Women in Motorsport”?

Deborah Mayer: Jestem niezmiernie dumna i cieszę się, że mogę rozpocząć nowy, pełen wyzwań rozdział w tej podróży. Pragnę podziękować prezydentowi FIA, Mohammedowi Ben Sulayemowi, oraz jego zespołowi za zaufanie. Objęcie tego stanowiska po Michèle Mouton, którą darzę ogromnym szacunkiem i podziwem, to prawdziwy zaszczyt. Michèle jest przykładem do naśladowania dla wszystkich kobiet, które pragną uczestniczyć w sporcie motorowym. Przez ostatnie 12 lat była podporą tej Komisji i budowała pozycję kobiet od poziomu amatorskiego aż po profesjonalne wyścigi samochodowe. Z ogromną pokorą przyjmuję nowe zadanie, ale jestem zdeterminowana, aby kontynuować prace Komisji i rozwijać jej projekty jeszcze bardziej.

Od dawna jesteś zaangażowana w integrację kobiet w sporcie motorowym. Jak twoje doświadczenie jako kierowcy wyścigowego i założycielki projektu Iron Dames będzie cię inspirować w realizacji tego mandatu?

DM: Moja pasja do wyścigów i angażowania kobiet w sporty motorowe są mi niezwykle bliskie i drogie. Włożę w to całe moje serce i wierzę, że dzięki inicjatywom, takim jak FIA Women in Motorsport, podejmujemy konkretne kroki, aby osiągnąć nasze cele. Cieszę się, że w Komisji zasiadają doświadczone kobiety, aktywnie działające w sportach motorowych na całym świecie. Dzięki połączeniu naszych sił i inicjatyw będziemy pracować szybciej i lepiej współpracować. Moje podejście będzie przedsiębiorcze, bo takie spojrzenie towarzyszy całej mojej zawodowej karierze. Chcę rozwijać to, co uczyniło projekt Iron Dames pionierskim i dzięki czemu odniósł on sukces.

Prezydent FIA, Mohammed Ben Sulayem, wprowadza nową erę w sporcie motorowym, skupiając się na wzmocnieniu różnorodności i integracji. Jak zamierzasz kontynuować te działania jako przewodnicząca Komisji?

DM: Komisja odgrywa istotną rolę w działaniach integracyjnych i przy wsparciu krajowych władz sportowych powinna stać się siłą napędową w realizacji pozytywnych zmian. Talent nie ma żadnego związku z płcią, dlatego aktywnie będziemy wspierać wszystkie kobiety w sporcie motorowym na całym świecie, nie tylko na poziomie zawodniczek, ale także we wszystkich dziedzinach – od kierownictwa po inżynierię. Inspiracja, zachęta i pomoc dla następnego pokolenia młodych kobiet w dążeniu do spełniania ich marzeń i realizacji celów, niezależnie od płci, są niezwykle istotne. Kluczowym słowem mojego mandatu będzie „włączanie”, a nie „wykluczanie”.

Jakie są główne kierunki, które zamierzasz obrać wraz z Komisją?

DM: Po pierwsze, chcę kontynuować postępy, które Komisja osiągnęła do tej pory, skupiając się na kluczowych projektach. Jednym z nich jest program „Girls on Track”, który ma ogromne znaczenie i potencjał rozwoju. To bardzo ważne, abyśmy profesjonalnie promowali różnorodność i pokazywali młodym kobietom, że sport motorowy oferuje im wiele możliwości we wszystkich dziedzinach i na różnych szczeblach. Skupimy się również na poszerzaniu zakresu naszych działań, nawiązywaniu partnerstw z innymi międzynarodowymi federacjami oraz prowadzeniu kampanii w szkołach, na uniwersytetach i w mediach społecznościowych, aby dotrzeć do młodych kobiet wszędzie tam, gdzie są obecne.

Jakie są twoje nadzieje i oczekiwania wobec kobiet w przyszłości, zarówno w wyścigach, jak i w innych rolach w sporcie motorowym?

DM: Sport jest czymś, co łączy ludzi. Szczególne piękno sportów motorowych polega na tym, że są jedynymi obok żeglarstwa i jazdy konnej, w których kobiety rywalizują na równi z mężczyznami. To sprawia, że nasze działania są jeszcze bardziej uzasadnione i niezbędne. Zdążamy w dobrym kierunku, aby stworzyć równe szanse dla kobiet na najwyższym poziomie we wszystkich dyscyplinach i profesjonalnych zawodach. Rozumiem, że nie można tego osiągnąć z dnia na dzień, ale jestem przekonana, że w dłuższej perspektywie jest to możliwe. Pierwszy krok zawsze jest najtrudniejszy, ale po jego wykonaniu nie ma już żadnych ograniczeń.

Opracowano na podstawie https://www.fia.com/news/interview-deborah-mayer-new-president-fia-women-motorsport-commission.

Total
0
Shares
Poprzedni
Sport motorowy w Polsce ma się dobrze

Sport motorowy w Polsce ma się dobrze

Rozmowa z Michałem Sikorą, Prezesem PZM i Prezydentem FIM Europe

Następny
Mistrz formowania metalu

Mistrz formowania metalu

Praca, perfekcja, szczęście

Może Ci się spodobać
Total
0
Share