Reklama / Before Header / 1200x125px

Les Tricolores na czarnym torze

Rozmowa z Davidem Bellego.

Obecnie jesteś jednym z najbardziej znanych francuskich żużlowców na świecie. Czy to zapowiedź lepszych czasów dla Speedwaya nad Sekwaną?

David Bellego: Cieszę się, że mogę reprezentować swój kraj. Przede mną jeszcze wiele lat ścigania się i chcę być coraz lepszy. Mam nadzieję, że za moim przykładem pójdzie więcej młodych Francuzów i zaczną oni jeździć w profesjonalnych ligach żużlowych w Europie.

Niełatwo jest zachęcić młodych ludzi do kariery żużlowej, kiedy mogą grać w najlepszych klubach piłkarskich czy siatkarskich. Czy próbujesz to zmienić?

DB: To problem, z którym borykają się chyba wszystkie kraje, gdzie żużel nie jest popularny, ale we Francji jest to szczególnie widoczne, bo dyscyplina ta jest tam praktycznie nieznana. W sezonie jestem skupiony na pracy, jaką mam wykonać w klubie, więc brakuje czasu na promocję żużla w ojczyźnie, ale wiem, że francuska federacja organizuje otwarte dni, żeby przyciągnąć młodych ludzi do tego sportu.

W twojej jeździe jest dużo agresywności i ryzyka. Przypominasz mi zawodników z lat 70. Masz jakichś idoli z tamtych czasów?

DB: Urodziłem się w 1993 roku. Miałem oczywiście okazję oglądać zawody z poprzednich lat, ale tak naprawdę nie mam żadnych idoli z tamtej epoki. Uczyłem się jeździć i zaczynałem się ścigać na długim torze, więc nie boję się prędkości.

Polonia Bydgoszcz to jeden z najbardziej utytułowanych klubów w Polsce, ale ostatnie sukcesy odnosiła na początku lat 2000. W 2020 roku prawie spadła do drugiej ligi. Byłeś wtedy kontuzjowany, mimo to wraz z kolegami zdołaliście utrzymać się w pierwszej lidze. Od tego czasu zaliczacie coraz lepsze sezony. Czy Polonia wrócić do Ekstraklasy?

DB: Klub od kilku lat bardzo szybko się rozwija. W Bydgoszczy mamy według mnie jeden z najlepszych torów w Polsce. Moim celem jest powrót do Ekstraklasy i taki jest też cel Polonii, więc mam nadzieję, że wspólnie uda nam się to osiągnąć w tym roku.

Jesteś młodym sportowcem. Czy Polska jest miejscem, w którym planujesz ścigać się przez kilka najbliższych lat?

DB: Polska to najlepsza arena żużlowa na świecie i uwielbiam się tu ścigać. Pracuję w fantastycznym zespole i chcę tu zostać jak najdłużej.

F. Sonia Kaps

Total
0
Shares
Poprzedni
Gwiazdy stulecia FIM Speedway. Erik Gundersen

Gwiazdy stulecia FIM Speedway. Erik Gundersen

Rekordzista z Wembley

Następny
Na jednym kole

Na jednym kole

E-trial

Może Ci się spodobać
Total
0
Share