Reklama / Before Header / 1200x125px

FIA i FIM podejmują walkę z hejtem

NIE dla mowy nienawiści w sieci.
F. Jon Tyson on Unsplash.
F. Jon Tyson on Unsplash.

W marcu Międzynarodowa Federacja Samochodowa (FIA) opublikowała Białą Księgę dotyczącą mowy nienawiści w Internecie, mającą na celu zwalczanie nadużyć w sieci. Wyniki prac ekspertów, instytucji rządowych i akademickich są dramatyczne. Około 80 proc. ankietowanych w całej Unii Europejskiej spotkało się z jakąś formą mowy nienawiści w Internecie, a 40 proc. respondentów przyznało, że przeczytane posty ich przestraszyły lub zastraszyły. Do projektu dołączył właśnie FIM (Międzynarodowa Federacja Motocyklowa).

Jak zaznaczyli przedstawiciele FIA, nadużycia wobec jej zawodników, urzędników i wolontariuszy osiągnęły w sieci poziom nie do przyjęcia. Organ zarządzający samochodowymi sportami motorowymi, pod przywództwem prezydenta FIA Mohammeda Ben Sulayema, zobowiązał się do podjęcia zdecydowanych działań, mających na celu rozwiązanie tego problemu nie tylko w sportach motorowych, ale również szerzej w całym środowisku sportowym.

Grupa Robocza ds. Nadużyć w Internecie FIA nawiązała już współpracę z innymi organizacjami sportowymi i rozpoczęła rozmowy z Komisją Europejską, przewodniczącym MKOl Thomasem Bachem oraz prezesem FIFA Giannim Infantino. Równocześnie zlecono Uniwersytetowi FIA przeprowadzenie szczegółowych analiz dotyczących hejtu i toksycznych komentarzy specyficznych dla sportu. Międzynarodowa Federacja Samochodowa idzie dalej i planuje stworzenie własnego centrum badawczego, które będzie się zajmować problemem mowy nienawiści w Internecie.

FIA podjęła również współpracę z Arwen.ai w celu wykrywania i ograniczania obraźliwych treści na kanałach FIA. Działania te przynoszą wymierne korzyści. Jak informują autorzy Białej Księgi, w ciągu 5 miesięcy liczba toksycznych komentarzy publikowanych na profilach FIA w mediach społecznościowych spadła o 66,6 proc.

Prezydent FIA Mohammed Ben Sulayem podkreśla zaangażowanie federacji w zwalczanie nadużyć w Internecie i apeluje do wszystkich zespołów, zawodników, mediów i fanów o wsparcie oraz poprawę relacji i języka używanego w mediach społecznościowych. Inni liderzy federacji sportowych, m.in. prezes Międzynarodowej Federacji Motocyklowej (FIM) Jorge Viegas i dyrektor zarządzający Professional Game Match Officials (PGMOL) Mike Riley, wyrazili pełne poparcie dla wysiłków FIA w walce z nadużyciami w Internecie.

FIA zacieśnia współpracę z FIM

30 lipca Międzynarodowa Federacja Samochodowa i Międzynarodowa Federacja Motocyklowa ogłosiły podpisanie karty współpracy dotyczącej globalnej koalicji na rzecz zwalczania nadużyć w sporcie w Internecie. W ramach zobowiązania FIA i FIM będą podejmować działania zwalczające mowę nienawiści w sporcie. W zaprezentowanym tuż przed Grand Prix Belgii Formuły 1 dokumencie znalazły się następujące cele:

  1. Utrzymywanie i promowanie najlepszych praktyki w zakresie zapobiegania, rozpowszechniania i usuwania mowy nienawiści w sporcie we wszystkich jej formach.
  2. Utrzymanie dialogu z zainteresowanymi stronami, w tym sportowcami, wolontariuszami, urzędnikami, fanami, platformami internetowymi, firmami technologicznymi, rządami i organami regulacyjnymi w kampanii na rzecz usunięcia mowy nienawiści w sporcie.
  3. Dzielenie się wiedzą i badaniami na temat mowy nienawiści w sporcie online w celu eliminowania jej szkodliwych skutków i budowy pozycji sport w społeczności.
  4. Wspieranie podejścia opartego na współpracy między organizacjami sportowymi, platformami internetowymi, firmami technologicznymi, rządem i organami regulacyjnymi w celu promowania przejrzystego, pozytywnego i integracyjnego środowiska sportowego, które pomaga przeciwdziałać skutkom mowy nienawiści w Internecie.

Podpisanie Karty przez FIM jest częścią naszej misji budowania globalnej koalicji na rzecz powstrzymania mowy nienawiści w sporcie. Jesteśmy wdzięczni za wsparcie Jorge Viegasa i jego zespołu, gdy podejmujemy kroki w celu wyeliminowania nadużyć w Internecie, które stały się plagą całego sportu. To toksyczne zjawisko osiągnęło nieakceptowalny poziom i musimy podjąć wszelkie działania, aby doprowadzić do zmiany zachowań i regulacji”.

Mohammed Ben Sulayem, prezydent FIA.

Karta jest głównym filarem kampanii FIA United Against Online Abuse – misji podjętej wspólnie przez rządy krajowe, instytucje regulacyjne i organizacje sportowe – której celem jest zbudowanie globalnej koalicji w ramach środowiska sportowego. Kampanię wspierają m.in. Jego Wysokość Książę Albert z Monako, monarchowie z Malezji i Hiszpanii oraz brytyjski minister handlu i premier Słowen

Podpisując dzisiaj Kartę, FIM wspiera kampanię FIA United Against Online Abuse. Sport to fantastyczna platforma do nauczania takich wartości, jak uczciwość, praca zespołowa, równość, integracja i szacunek. Wspólnie musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby promować przejrzyste, pozytywne środowisko sportowe, zmieniać postawy i walczyć z mową nienawiści oraz nadużyciami w sporcie w Internecie”.

Jorge Viegas, prezes FIM.

Opracowano na podstawie https://www.fia.com/news/fia-releases-white-paper-key-step-mission-drive-out-online-toxicity oraz https://www.fia.com/news/fia-joins-forces-fim-coalition-against-online-abuse.

Total
0
Shares
Poprzedni
Magdalena Lewandowska. Polka, która podbiła rundę F1 w Singapurze

Magdalena Lewandowska. Polka, która podbiła rundę F1 w Singapurze

Sport potrzebuje różnorodności i większej ilości kobiet, nie tylko za

Następny
Dacia+Sébastien Loeb+Cristina Gutierrez Herrero=Dakar 2024
F. DACIA.

Dacia+Sébastien Loeb+Cristina Gutierrez Herrero=Dakar 2024

O sukces powalczy wyjątkowy hiszpańsko-francuski team

Może Ci się spodobać
Total
0
Share