Reklama / Before Header / 1200x125px

Speedway malowany szminką

Żużel nie tylko dla mężczyzn.

Kobiety zaczynają odgrywać w sporcie żużlowym coraz większą rolę. Aktualnie kilka z nich zasiada na najwyższych stanowiskach zarządczych FIM, ale prawdziwym przełomem będzie rozbudowa formuły imprez żużlowych o wyścigi mieszane. Jest na to ogromna szansa, po tym jak w 2022 roku Celina Liebmann wystąpiła w finałowej serii FIM Speedway, startując z dziką kartą w FIM SGP2 Czech.

Ubiegły rok był niezwykle udany dla kobiet. Po tym jak Discovery Sports Events przejęło rolę promotora światowego speedwayu, dyrektorką mistrzostw została Laura Maciet. Zawody FIM Speedway GP Chorwacji od kilku sezonów organizowane są przez Dariję Pavlic, która jest również członkinią FIM Track Racing Commission (CCP) i pełniła funkcję przewodniczącej jury FIM Speedway of Nations 2022. Z kolei Lydia Robin jest koordynatorem FIM Track Racing Commission. Aktywność kobiet w zdominowanym przez mężczyzn sporcie przynosi efekty. FIM zorganizuje w sierpniu tego roku drugą edycję ATPI Women’s Speedway Academy, w której weźmie udział trzykrotny mistrz świata Jason Crump. Wiatr zmian czuć też na torach.

21-letnia Celina Liebmann mierzyła się zwodach FIM SGP2 Czech nie tylko z trudnymi warunkami pogodowymi, ale również pokutującymi w tym środowisku stereotypami. Zdobyła trzy punkty po bardzo płynnej i inteligentnej jeździe, pokazując że kobiety mogą rywalizować z mężczyznami, jak równy z równym. Po udanym debiucie w Pradze pojawiła się we wrześniu jako zawodnik rezerwowy podczas FIM SGP2 Polski 2022. Tym samym ugruntowała swoją pozycję najlepszej kobiety w Speedwayu i chętnie wykorzystuje ten moment, by inspirować inne zawodniczki.

„To wspaniałe uczucie być przedstawicielką wszystkich kobiet w żużlu. Dużo uwagi poświęca się temu, co osiągnęłam w zeszłym roku, ale chcę wykorzystać to doświadczenie do jeszcze lepszych startów, żeby zachęcić inne dziewczyny do tego sportu”. – powiedziała Liebmann. Być może Niemce już rośnie następczyni. W kategorii juniorów świetnie spisuje się i robi szybkie postępy jej rodaczka Hannah Grunwald. Poproszona o radę dla młodych zawodników, chcących spełniać się w speedwayu, Liebmann podkreśla, że to sport dla każdego. „Jeśli ciężko pracujesz i dajesz z siebie wszystko, możesz osiągnąć sukces. Dziewczyny sprawdzają się w tym sporcie równie dobrze, jak chłopcy. Startujemy ramię w ramię i pod koniec dnia chcemy mieć po prostu trzy punkty i poczucie dobrze spełnionej misji. Nie ma znaczenia, czy jesteś mężczyzną, czy kobietą. Wkładaj kask i ruszaj!”.

Od lewej: Jason Crump, Mark Lemon, Celina Liebmann, Katie Gordon, Jane Daniels, Phil Morris. F. Taylor Lanning Photography.
Od lewej: Jason Crump, Mark Lemon, Celina Liebmann, Katie Gordon, Jane Daniels, Phil Morris. F. Taylor Lanning Photography.

Tegoroczna ATPI Women’s Speedway Academy, która odbędzie się w Manchesterze, ma szansę powtórzyć sukces imprezy z 2022 roku.  Wydarzenie jest otwarte dla zawodników z całego świata od 16 roku życia i o różnych umiejętnościach. W ciągu dwóch dni młodzi adepci będą mogli uczyć się pod okiem mistrzów o technice jazdy, żywieniu i przygotowaniu fizycznym, ale również jak skonfigurować motocykl i zadbać o jego stan między startami.

Janika Judeika, dyrektorka komisji FIM Women in Motorcycling: „Po bardzo udanej imprezie szkoleniowej w 2022 roku, cieszymy się, że możemy pomóc jeszcze większej liczbie kobiet w rozwijaniu umiejętności i wiedzy w tej dyscyplinie i wykorzystać ubiegłoroczne doświadczenie. Jestem naprawdę dumna z tej inicjatywy i aktywności komisji. To ogromna przyjemność brać w tym udział. Dziękuję zawodnikom za ich pasję, ale również organizatorom i współpracownikom, bo to dzięki ich zaangażowaniu możemy realizować ten ważny projekt”.

FIM Woman in Motorspor 2023 meeting. Od lewej: Antonella Martometti, Alexandra Knyszewska, Iris Oelschlegel, Janika Judeika (CFM Director), Ganna Dumont (CFM Coordinator), Pippa Laverty.
FIM Woman in Motorspor 2023 meeting. Od lewej: Antonella Martometti, Alexandra Knyszewska (PZM), Iris Oelschlegel, Janika Judeika (CFM Director), Ganna Dumont (CFM Coordinator), Pippa Laverty.

Aleksandra Knyszewska, Przewodnicząca Zespołu ds. Kobiet PZM: „W PZM podejmujemy wiele działań mających na celu wyrównanie szans dla kobiety w motorsporcie. Jest nas – kobiet – również coraz więcej w strukturach Związku. Promujemy zawodniczki w każdej dyscyplinie. Chcemy aby w sporcie motorowym i motoryzacji kobiety zajmowały ważne i odpowiedzialne role”.

Więcej: https://pzm.pl/kobiety-w-motorsporcie

Total
0
Shares
Poprzedni
Bez INSIDE ani rusz

Bez INSIDE ani rusz

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Następny
„Maluchy” dla maluchów

„Maluchy” dla maluchów

Pojechali do Monte Carlo dla dzieci

Może Ci się spodobać
Total
0
Share